Ağustos 07 2020 13:02:40
Ana Menü
EĞİTİM HAKKINDA
SINAV B�LG�LER�
S�R�C� KURSLARI ���N
FACEBOOKTAN TAKP EDN
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » TRAFK DERS NOTLARI
Makaleler: TRAFK DERS NOTLARI
Karayollar Trafik Kanunu

Karayollarnda, can ve mal güvenlii yönünden trafik düzenini salamak ve trafik güvenliini ilgilendiren tüm konularda alnacak önlemleri göstermek amacyla 2918 sayl Karayollar Trafik Kanunu çkarlmtr.


KARAYOLUNDA ARA SRME YASAI

Uyuturucu ve keyif verici maddeleri alm olarak karayolunda araç sürmek yasaktr. Bu hükme uymayanlar derhal araç kullanmaktan men olunur ve mahkemeye sevk edilir. Mahkemece hafif para, 6 ay hafif hapis ve sürücü belgesinin iptali ile cezalandrlr.


Kavaklarda lk Gei Hakk Kurallar
Kavaa yaklaan srcler, kavaktaki artlara uyacak ekilde yavalamak, dikkatli olmak, gei hakk olan aralarn nce gemesine imkan vermek zorundadrlar. Trafik zabtas veya trafik iaret levhas veya kl iaret cihazlar bulunmayan kavaklarda;

TRAFK ARETLER
Trafik iaretlerinin bu sralamas ayn zamanda bunlara uymadaki ncelik sralamasdr. Sesli veya yazl klar; ara trafiine gre yayalarn hareketlerini dzenleyen klar olup yayalara hitap eder. Trafik iaretlerinin standart, anlam, nitelik ve nicelikleri ile dier esaslar ileri Bakanl-'nn gr alnarak Bayndrlk Bakanlnca karlacak ynetmelikle gsterilir.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
SORU CEVAPLAR
ARALARIMIZ
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 3
· En Yeni Üye: sinopgrafik
1,165,011 Tekil Ziyaretçi